Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenme

Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenme

Bariatrik cerrahi sonrası beslenme obezite hastalığı ile mücadele kapsamında operasyonun en büyük destekçisidir. Fazla kilolar ve bunun ile birlikte ortaya çıkan rahatsızlıklardan kurtulmak için hastanın yapması gereken ilk şey eski beslenme alışkanlığını terk etmesidir. Bu doğrultuda hastalar cerrahi operasyon sonrasında diyet uzmanları tarafından hasta durumu gözetilerek hazırlanan beslenme programlarını eksiksiz bir şekilde uygulamalıdır.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenme Dönemleri

Bariatrik cerrahi sonrası beslenme için hastalar kademeli olarak dönemlerden geçmektedir. Bu dönemler sonunda hastalar beslenme alışkanlıkları düzene girmektedir. Bu kapsamda operasyonun hemen ardından başlayan süreç içerisinde hastanın geçireceği beslenme dönemleri şu şekilde sıralanmaktadır.

  1. Sıvı beslenme dönemi: Operasyonun hemen ardından hastanın sadece sıvı gıda alımı ile beslendiği dönemdir. Bu dönem 2 hafta sürmekte olup, ameliyatın riskleri kontrol altında tutulmaktadır.
  2. Püre beslenme dönemi: Sıvı dönemi sorunsuz şekilde geçiren hastaların, sıvı gıdalara ilave olarak püre haline getirilmiş, koyu kıvamda çorba, yumuşak peynir, yumurta gibi gıdalar ile beslendiği dönemdir. 2 hafta kadar devem etmektedir.
  3. Katı beslenme dönemi: Bariatrik cerrahi sonrası beslenme dönemleri içerisinde en önemli olandır. Hastanın 1 ay sonunda sıvı ve püre diyet dönemini sorunsuz geçirmesinin ardında başlar ve ömür boyu devam etmektedir. Vücudun ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş olan listeye bağlı kalınarak uygulanan dönemdir.

Bu dönemlere riayet etmek obeziteye karşı uygulanan cerrahi operasyonun başarılı şekilde ilerlemesini ve beklentilerin tam olarak karşılanmasını sağlamaktadır.

Cerrahi Operasyon Sonrasında Beslenme Ne Kazandırır?

Bariatrik cerrahi sonrası beslenme düzeni hastalara sadece fazla kilolardan kurtulma imkânı sunmaz. Bunun yanında obezite ile ortaya çıkan yüksek tansiyon, şeker, çeşitli kalp rahatsızlıkları, uygu apnesi ve yüksek kolesterol gibi hastalıkları da tedavi etmektedir.

Bariatrik cerrahi sonrası beslenme ile ayrıca kilo verme süreci içerisinde herhangi bir rahatsızlığın ortaya çıkması engellenmektedir. Son gelinen kilonun muhafazasını sağlayarak eski kiloların kontrolsüz ve sağlıksız şekilde alınmasının önüne geçilir. Beslenme düzeni bariatrik cerrahinin en büyük ve en önemli tamamlayıcısıdır. Hem fiziki görünümü istenen seviyeye getirir hem de istenen sağlık koşullarına ulaştırmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?

Elipse balon sonrası yaşanabilecek rahatsızlıklar nelerdir?   Elipse Balon, mideye yerleştirilen ve içi suyla dolu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir