Bariatrik Cerrahi Nedir?

Bariatrik Cerrahi Nedir?

Bariatrik Cerrahi Nedir?
Bariatrik Cerrahi Nedir?

Bariatrik cerrahi, çağımızın hastalıklarından biri olarak nitelendirilen obezite için kilo kaybı sağlayacak cerrahi girişimleri tanımlar.

Obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikimi sonucunda ciddi sağlık sorunlarına yol açan durum olarak tanımlanır. Obezitenin ilerleyen evrelerinde hastalarda tip 2 diyabet, eklem, damar, safra kesesi, kalp, karaciğer hastalıkları veya kanser gibi çok ciddi hastalıklar da ortaya çıkabilmektedir. Obezitenin bir çözümü olarak bariatrik cerrahi burada devreye girmektedir. Peki bariatrik cerrahi nedir?

Bariatri kelimesi, Yunanca’da kilo anlamına gelen “baros” kelimesinden gelmektedir. Diyet ya da egzersizin obezite tedavisinde tek başına sonuç vermediği durumlarda, bariatrik cerrahi sağlıklı ve etkin bir çözüm yöntemi olarak görülmektedir. Özellikle hastanın obezite dışında başka sağlık sıkıntıları da varsa bariatrik cerrahi hem bu sıkıntıları hem de hastanın metabolizmasında yaşadığı sıkıntıları gidermede kalıcı bir yöntemdir. Sizler için bariatrik cerrahi nedir? sorusunu cevaplandırdık. Ve bu alanda hangi çeşit operasyonların yapıldığını merak ediyorsanız, bir göz atın.

Bariatrik Cerrahi Çeşitleri

  • Gastrik Bypass

Bu operasyonda mide büyük ölçüde etkisiz bırakılır ve ince bağırsağa dikilir. Hastanın tükettiği gıdaların gidiş yolu bozularak yiyeceklerin emilimi azaltılır ve kilo kaybına yol açar. Bu süreçte emilim azaldığı için vücutta mineral ve vitamin oranı düşüşe geçer bu yüzden hastaya vitamin ve mineral takviyesi yapılır.

  • Tüp Mide Ameliyatı

Midenin büyük bir kısmı alınır ve tüp kadar bir mide kalır. Bu operasyonla hastanın az gıda ile tokluk hissine ulaşması sağlanır. Bu ameliyatın sonucunda hasta uzun süreçte iştah kaybı yaşar ve sağlıklı bir şekilde kilo verir.

Bariatrik Cerrahinin Faydaları

Bariatrik cerrahi nedir sorusunun cevabı özellikle uzman kontrolünde bir beslenme planı ve kapsamlı bir tedavi planıyla birleştirildiğinde, kilo vermeyi uzun bir sürece yayarak, hastalığın beraberinde gelen diğer rahatsızlıkların da iyileşmesi ve azalmasını sağladığı için hastanın yaşam kalitesini artırır. Bariatrik cerrahi operasyonundan sonraki süreç, vücutta yakılan kaloriyi dengelemek ve hastanın sağlıklı bir şekilde kilo vermesini sağlamaktır. Bu yüzden kalori dengesi uzman tarafından kontrollü bir şekilde yapılmalıdır.

Umarız kafanızda bariatrik cerrahi nedir? sorusuna iyi bir yanıt bulabilmişsinizdir. Aklınıza başka sorular veya daha detaylı bilgi için mutlaka bu işin uzmanına danışmayı unutmayın.

 

İlginizi Çekebilir !

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nedir? Tüp mide ameliyatının riskleri nedir? Sorusu, obezite ile mücadele etmek …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir