Bariatrik Cerrahi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bariatrik Cerrahi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Bariatrik Cerrahi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bariatrik Cerrahi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Şişmanlık diğer adıyla obezite, günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan bütün ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında, nerdeyse en üst sıralarda yer almaktadır. Obezite , bir diğer  bilinen adıyla şişmanlık, vücutta gereğinden fazla  miktarda yağ birikmesinden sonra, ortaya çıkan ve mutlaka acilen tedavi edilmesi gereken  bir hastalıktır.Bu  tür obezite , besinlerle  aşırı alınan enerji miktarının, metabolizma ve fizik aktivite ile tüketilen enerji miktarını aştığı durumda ,meydana  gelir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da obezite, aşırı derecede sağlığı bozacak ölçüde vücutta yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır.  Obezite hastalarına uygulanan, bariatrik cerrahi ile kilo kaybı operasyonlarının tümüne verilen isimlerdir. Bariatrik cerrahi hakkında bilmeniz gerekenler araştırın ve kendiniz için en iyisini seçin.

Bariatrik Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Bariatrik cerrahisi, obezite ile mücadele eden her altarnatifi denedikleri halde kilo veremeyen kişilerin, kilo vermelerine hızlı ve kalıcı olarak yardımcı olmak için iyi bir yöntemdir. Maalesef Obezite Cerrahisi   kilo vermek isteyen herkes için uygun olmayabilir. Bariatrik cerrahi hakkında bilmeniz gerekenler vardır. Obezite  hastasının ameliyat için  karar almadan önce , tamamen hazırlıklı olması,  ne istediğini  bilmesi  ve motivasyonunuzun  çok yüksek olması gerekir.Hasta ameliyatı düşünürken,olabilecek her türlü riskleri ve faydaları da  tüm detayları da  tam olarak araştırmalıdır. Çünkü ameliyat sonrasında, yaşam biçiminde ve yemek yeme alışkanlıklarında çok büyük değişiklikler yapmanız gerekecek, buna hazırlıklı olmalısınız buna göre karar alın. Asıl amacı mide hacmini küçültmek için yapılan obezite cerrahisi için, sadece küçük kesiflerden yapılan laparoskopik cerrahi ile obezite hastalarına açık cerrahiye kıyasla, daha sağlıklı hızlı ve konforlu bir iyileşme yaşarsınız. Bariatrik cerrahi hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenmiş olursunuz.

Bariatrik Cerrahisinden Sonra Neler Yapmalıyız?

Obezite hastası bariatrik cerrahisi geçirdikten sonra, beslenme düzenlerinde farklılık olduğunu anlamalı ve bilmelidir. Ölgün sayısını, protein ihtiyaçlarını, su tüketimini ve yiyeceği porsiyonu ameliyat olmayan bireylerden, çok farklı olduğunu bilmelidir. Obezite hastasının obezite cerrahisi geçirdikten sonra, hastalar katı-sıvı ayrımına mutlaka çok dikkat etmelidirler ve bu kurala uyması ve alışkanlık haline getirmek zorundadır sağlıklı yaşamak için.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir