Bariatrik Cerrahi Çeşitleri 

Bariatrik Cerrahi Çeşitleri 
Bariatrik Cerrahi Çeşitleri

Bariatrik Cerrahi Çeşitleri 

Şişmanlık diğer adı obezite tüm dünyada giderek artan bir hastalıktır ve çözüm için her yolu denemiştir. “Çağın hastalığı” olarak sayılan, yaşamsal çok ciddi tehditler oluşturan ve sorunlara neden olabilen ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Metabolik cerrahisi, obezite cerrahisi ya da bariatrik Cerrahisi mide ve ince bağırsaklarda yapılan cerrahi değişiklikler, kişinin yemesini sınırlayan ve gıdaların eminimini azaltan ve kişinin böylece hızlı bir şekilde kilo vermesini sağlayan ameliyatlardır. Obezitelerde cerrahiler için en etkili ve kalıcı tedavi yöntemi olduğu, kanıtlanmış bir gerçektir. Obezite sorununda yapılan Bariatrik Cerrahisi vücuttaki fazla yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan obezite rahatsızlığının giderilmesi için yapılan, midenin küçültülmesi işlemini çeşitli yöntemlerle ile yapılan operasyonlardır. Bariatrik cerrahi çeşitleri sizin sağlığınız için en uygununu yapılması gerekir.

Bariatrik Cerrahi Çeşitleri Nelerdir?

Bariatrik cerrahi çeşitleri obezite hastalarına uygulanan kapalı yani laparoskopik olarak yapılan cerrahi işlemdir.

Mide Kelepçesi Ameliyatı (Mide Bandı): Hastaya anestezi verilerek, midenizi ikiye bölen bir kelepçe ile gerçekleştirilen bir yöntemdir. Hasta yemek yediği zaman, besinler kelepçe ile küçülen kısımda birikir, bu da   hastada doyma hissi oluşturur. Yedikleri midenin diğer kısmına geçerek sindirilir. Vitamin ve mineral destek ihtiyacı, bu yüzden çok düşüktür

Gastrik By-Pass Ameliyatı: Hastanın midesi ikiye bölünerek, küçük bir çanta oluşturulur. Üst bağırsağının küçük bir parçası mideye yerleştirilir. Hastanın yedikleri normal bir şekilde sindirilir. Bundan sonraki zamanda, hastanın yediği gıdalardan daha az kalori alır ve hastanın midesi ufaldığı için yemek yeme miktarı git gide azalmış olur.

-Seeve Gastrektomi(Tüp Mide Ameliyatı )

Hastanın kapalı şekilde, laparoskopik yöntemle midesinin büyük bir kısmının cerrahi işlem ile alınmasıdır. Bu ameliyatta, hastanın daha az yemek yemesini sağlar. Son derece kolay ve basit bir cerrahi   uygulama olarak bilinir.

Duodenal Swinch Ameliyatı

Hastanın Sleeve Gastrektomi ile başlar ve  ince bağırsağının üst kısmı kesilerek yine ince bağırsağınızın alt yarısından gereye kalan kısma bağlanarak tamamlanır. Çok az bir diyetle kısıtlaması ile hasta uzun dönemde kalıcı kilo kaybı sağlar. Hasta sağlığına kısa ve hızlı bir şekilde kavuşur. Bariatrik cerrahi çeşitleri bunlardır.

İlginizi Çekebilir !

Mide balonu yan etkileri

Mide balonu yan etkileri   Mide balonları, kilo kaybı sürecinde yardımcı olabilecek bir tedavi seçeneği …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir