Bariatrik Cerrahi

Bariatrik Cerrahi
Bariatrik Cerrahi

 Bariatrik Cerrahi

Dünya nüfusunun önemli bir bölümü obezite sorunu ile uğraşıyor. Yani dünyanın çoğu obez. Üstelik, bu durum gittikçe kötüye gidiyor. Obez insan sayısı her geçen gün artıyor. Böyle durumlarda devreye bariatrik cerrahi giriyor. Bariatrik cerrahi, obeziteyle mücadele eden insanların kilo kaybına yardımcı olmak için yapılan obezite cerrahisi işlemlerine verilen genel isimdir. Bariatrik cerrahi, günümüzde önemli bir hale geldi çünkü diyetler ve egzersizler hızlı sonuç vermiyor obezitede. Bu operasyonlardan sonra, sağlıklı yaşam kavramına daha çok dikkat eden hastalar için obezite, artık bir sorun olmaktan çıkıyor. Diyet ve egzersizden daha etkili sonuç veren bariatrik cerrahinin nasıl yapıldığına, hakkında yanlış bilinenlere ve son olarak da cerrahi işlemden sonra ne yapmanız gerektiğine odaklanalım.

Bariatrik Cerrahi Nasıl Uygulanır?

Sağlığınız için önemli bir işlem olan bariatrik cerrahi nasıl uygulanıyor, şöyle bir bakalım. Bir diğer ismini zayıflama ameliyatı olarak adlandırabileceğimiz bariatrik cerrahi, ne kadar yiyeceğinizi sınırlandırır veya besinlerin vücudunuzda emilimini azaltarak kendinizi tok hissetmenize neden olarak daha fazla kalori almanızı engeller. Sindirim sisteminizde küçük değişikler yaparak kilo kaybetmenize yardımcı olur.

Bazı bariatrik cerrahi operasyonları, midenizi küçültmeye yöneliktir. Daha fazla yemenize engel olur. Mideniz daha küçük olacağı için çabuk doyarsınız. Bazı bariatrik cerrahi operasyonları ise, ince bağırsaklarınızda küçük değişiklikler yaparak besin emilimini azaltır. Besin emilimi azaldığı için daha fazla kalori almak istemezsiniz. Hastanın isteğine ve duruma göre bu iki cerrahi işlemin karma hali de uygulanabilir.

Bariatrik Cerrahi Hakkında Yanlış Bilinenler ve Doğruları

   Bariatrik cerrahi, bir cerrahi işlem olduğu için elbette diğer ameliyatlar gibi bazı riskleri vardır. Ama bazı insanların kafasında cerrahi işlemden sonra oluşacak bir sürü tehlike varmış gibi canlanıyor. Bazı yanlış düşünceler ve doğrularını göz atalım;

  • Yanlış: Bariatrik cerrahi intihar etme riskini artırıyor
  • Doğru: Bu ameliyattan sonra hayat kaliteniz ve beslenmeniz diğer insanlara göre elbette biraz düşecektir, daha çok dikkat etmeniz gerekiyor sonuç olarak. Hastalığınız olan obeziteden kurtulmanız sizin için daha öncelikli olacaktır.
  • Yanlış: Ameliyattan sonra hastalar, mineral ve vitamin eksikliğinden dolayı ciddi sorunlar yaşıyor.
  • Doğru: Besin alımınız azaldığı için vitamin ve mineral eksikliği yaşayacaksınız, bu doğru. Operasyondan sonra bir beslenme uzmanına giderek onun diyetine uyarsanız mineral ve vitamin dengenizi dengeleyebilirsiniz.
  • Yanlış: Bu operasyonu alan hastalar kolay yolu seçmiştir çünkü diyet ve egzersiz yapmaz
  • Doğru: İleri seviye obezite hastalarında diyet ve egzersiz ile kilo kaybı çok uzun zaman alabilir. Obezitede uzun dönem düzenli kilo kaybı neredeyse imkansızdır. Bu operasyon ileri derece obezite hastalarına yardımcı olur.

Bariatrik Cerrahiden Sonra

   Bariatrik cerrahi, uzun vadede hastalar üzerinde başarılı sonuçlara sahiptir. Yalnız bu başarı için her şey hastalara bağlı. Bu operasyon, düzenli egzersiz, spor ve sağlıklı beslenme hayatlarının merkezine alan hastalar ile tüm hayatları boyunca kalıcı bir etki yaratır. Düzenli egzersiz, spor ve sağlıklı beslenme, hayat felsefeniz olmalı.

 

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Ürün Kullanımı

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?

Günde Kaç Gram Protein Alınmalıdır?   Obezite ameliyatı sonrası günlük protein ihtiyacı, ameliyat türüne ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir