Bariatrik Beslenmenin Önemi

Bariatrik Beslenmenin Önemi

Bariatrik beslenmenin önemi özellikle obezite cerrahi ameliyatı olan kişiler için büyük öneme sahiptir. Obezite cerrahi alanında birçok operasyon ve farklı ameliyat tarzı olsa da genel olarak tüm operasyonlardan sonra hastanın alması gereken en önemli besin proteindir. Obezite cerrahi sonrasında hastalar günlük olarak 60 ile 80 gram arası protein almalıdırlar. Bu proteinler hasta sağlığı için ve sürecin daha verimli geçmesi için son derece önemlidir. Hasta besin tüketimiyle yeterli miktarda protein almalıdır fakat hasta yeteri kadar besin tüketemiyorsa filerasyon problemi varsa ek besin takviyeleri almalıdır. Protein ihtiyacı yeterli miktarda alınması gereken besinlerin başında gelirken ikinci sırada mineral ve vitaminler gelmektedir.

Ameliyat Sonrası Bariatrik Beslenme

Bariatrik beslenmenin önemi ameliyat sonrasında hastanın kan tahlili sonuçlarının normal seviye de çıkması için şarttır. Hastalarda eksiklik görülmesi halinde besin takviyesine ve katı sıvı beslenme programına başlanır. Bariatrik beslenme süreci ameliyat sonrasında protein, vitamin, mineral ve katı sıvı alımı ile yapılmaktadır. Diğer bir hususta yemek yeme süresinin 5 ve 10 dakikadan uzun olmasıdır. Hastanın yavaş yemek yemesi ve ağzındaki besinleri çok çiğnemelidir. Bu sayede besinler püre haline gelerek mide tarafından sorunsuz bir şekilde sindirilir. Obezite operasyonları sonrasında bu 4 maddeye dikkat edilmesi kilo verme hızını arttırır. Bariatrik beslenme ile birlikte hasta kilo verirken sağlığını kaybetmez. Bariatrik beslenme ile ameliyat sonrasında hastanın sağlıklı bir şekilde bir sene içerisinde ideal kiloya ulaşması hedeflenir.

Bariatrik Mutfak

Bariatrik beslenmenin önemi sadece ameliyat olan hastalar için değil tüm insanlar için sağlıklı beslenme olarak bilinmelidir. Ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken beslenme süreci; protein kullanımı, sıvı alımı, sıvı katı şeklinde beslenme ve yemekleri çiğneyerek yavaş yavaş yemek herkesin uygulaması gereken beslenme tarzı olmalıdır. Peki, son derece sağlıklı olan bu beslenme tarzı mutfaklara nasıl taşınır. Bariatrik mutfak kesinlikle gazlı içecek önermez. Çok salçalı yemek mideye zarar vereceği için dikkat edilmesi gerekir. Soğan sarımsak ve baharat kullanımı ölçülü olmalıdır. Sıvı tüketimi yaparken dikkatli ve yavaş olunmalıdır. Görüldüğü üzere bariatrik beslenme şekli herkes için doğru beslenme şeklini belirtmektedir.

İlginizi Çekebilir !

Yüksek Proteinli Beslenmenin Avantajları

Yüksek Proteinli Beslenmenin Avantajları

Yüksek Proteinli Beslenmenin Avantajları Yüksek proteinli beslenmenin avantajları hayatın normal akışı içerisinde kendisini belli etmektedir. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir