Aşırı Kilom Yoksa Bile Obezite Ameliyatı Olabilir miyim?

Aşırı Kilom Yoksa Bile Obezite Ameliyatı Olabilir miyim?

Obezite ameliyatı, genellikle aşırı kilolu veya obez bireylerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Ancak bazı durumlarda aşırı kilolu olmayan bireyler de obezite ameliyatı olabilmektedir. Bu durumlar arasında şunlar bulunabilir:

Metabolik Sendrom: Metabolik sendrom, obeziteye bağlı gelişen bir durumdur. Metabolik sendromu olan bireylerde kilo verme, diyabet kontrolü, yüksek tansiyon ve kolesterol düzeylerinin düzenlenmesi gibi faktörleri hedefleyen obezite ameliyatları uygulanabilir.

İleri Derece Olmayan Obeziteye Ek Hastalıkların Olması: Bazı kişiler ileri derece obezite olmasa dahi yandaş hastalıkları nedeni ile obezite ameliyatı düşünülebilir. Özellikle obeziteye bağlı sağlık sorunları (diyabet, hipertansiyon, kolesterol, uyku apnesi gibi) olan ve kilo verme yöntemleriyle başarı sağlanamayan kişilerde bu seçenek değerlendirilebilir.

Bu gibi durumlarla ilgili olarak, obezite ameliyatı olup olamayacağınızı belirlemek için obezite cerrahisi ekibi ile görüşmeniz önemlidir. Uzmanlar; tıbbi geçmişinizi, sağlık durumunuzu ve hedeflerinizi değerlendirerek size uygun tedavi seçeneklerini sunabilirler.

OBEZİTE CERRAHİSİ İÇİN KİLO SINIRI NEDİR?

Obezite cerrahisi için uygun adayları belirlemek için kullanılan temel kriter, beden kütle indeksi (BKİ) olarak adlandırılan bir ölçümdür. BKİ, kişinin boyuna göre ağırlığının uygun bir şekilde değerlendirilmesini sağlar. Obezite cerrahisi için en yaygın olarak kullanılan BKİ sınıflandırması, aşağıdaki şekilde olabilir:

BKİ 35-39,9 arasında olan ve yandaş hastalıkları bulunan bireyler: Bu kategoriye giren bireyler, obezite ameliyatı düşünülebilir, ancak bu karar kişinin genel sağlık durumu, obeziteye bağlı komplikasyonları ve diğer faktörleri göz önünde bulundurularak değerlendirilir.

BKİ 40 veya üzerinde olan bireyler: Bu kategoriye giren bireyler, obezite ameliyatı için daha yüksek bir öncelik taşır ve cerrahi müdahale genellikle daha fazla düşünülür.

Obezite cerrahisi için BKİ sınıflandırması tek başına yeterli değildir. Sağlık durumu, obeziteye bağlı komplikasyonlar, kilo verme denemeleri ve diğer faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle, obezite cerrahisi konusunda bir değerlendirme yapılırken, bireyin tıbbi geçmişi, sağlık durumu ve hedefleri gibi diğer faktörler de dikkate alınır. Uygun bir aday olup olmadığınızı belirlemek için bir obezite cerrahisi ekibi ile görüşmeniz önemlidir.

İlginizi Çekebilir !

Her Kilolu Obez midir?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?   Obezite ameliyatı öncesi yapılan tetkikler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir