Ameliyat Olmak İstiyorum Ama Sonrasından Endişeliyim, Obezite Cerrahisi Sonrasında Yaşam Tarzımda Nasıl Değişiklikler Yapmalıyım? 

Ameliyat Olmak İstiyorum Ama Sonrasından Endişeliyim, Obezite Cerrahisi Sonrasında Yaşam Tarzımda Nasıl Değişiklikler Yapmalıyım? 

Obezite olan hastaların kilo vermede en çok kullandığı yöntemlerden biri obezite cerrahisi ameliyatıdır. Bu işlem için birçok cerrahi yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden en çok tercih edilen yöntem tüp mide ameliyatıdır. İkinci sırada gastrik bypass ve üçüncü sırada ise mini gastrik bypass ameliyatları bulunmaktadır. Obezite ameliyatı olacak kişileri en çok düşündüren ve ameliyat olmaktan çekindikleri düşünce genellikle Ameliyat olmak istiyorum ama sonrasından endişeliyim, obezite cerrahisi sonrasında yaşam tarzımda nasıl değişiklikler yapmalıyım? Gibi sorular hastaları endişelendiriyor.

Obezite Cerrahisinde En çok Tercih Edilen Yöntemler Nelerdir? 

Tüp mide ameliyatı ve bypass ameliyatı arasındaki fark bypassta mide ve ince bağırsak ameliyat edilir. Tüp mide ameliyatında ise sadece mide ameliyat edilir. Tüp mide ameliyatında mide küçültülür. Bu nedenle hastanın ameliyat sonrası yediklerine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Mide bypass ameliyatı ise midede küçültme işlemi yerine besinlerin gidişini kısıtlamak anlamına geliyor. Böylece besinlerin emilimi azaltılmış oluyor.

Mide ameliyatları arasında en hafif olarak görülen genellikle tüp mide ameliyatıdır. Daha sonra gastrik bypass ve mini gastrik bypas ameliyatı yer almaktadır. Adının mini olması daha küçük çaplı bir işlem gibi görülebilir ancak sindirim sistemi üzerinde birçok fonksiyonu devre dışı bıraktığı için biraz daha etkili ve ağır bir ameliyat türü olarak görülmektedir. Ameliyat olmak istiyorum ama sonrasından endişeliyim, obezite cerrahisi sonrasında yaşam tarzımda nasıl değişiklikler yapmalıyım? Gibi endişeler yaşamak oldukça normal fakat bazı önemli hususlara dikkat ettikten sonra herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Mide Ameliyatı Olduktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Mide ameliyatı olduktan sonra yaklaşık 7-15 gün içinde hastalar normal yaşantısına dönebilmektedir. Tabiiki kişilerin hangi mesleği yaptığı bu süreyi etkileyecektir, eğer ağır bir işte çalışıyor ise yaklaşık 1 ay kadar istirahat etmesi tavsiye edilir. Ameliyat sonrası protein ağırlıklı beslenmek hızlı ağırlık kaybı yaşanan dnemde kas kaybını önlemek ve sıvı beslenilen süreç boyunca halsiz kalmanın önüne geçmek adına önemlidir. Püre diyetten itibaren; yumurta, peynir, kefir, balık ve hindi eti gibi besinler tercih edilmeli. Bol sıvı alınmalısı oldukça önemlidir. Asitli, gazlı içeceklerden ve yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durulması gereklidir.

Mide ameliyatı sonrasında akıllara takılan Ameliyat olmak istiyorum ama sonrasından endişeliyim, obezite cerrahisi sonrasında yaşam tarzımda nasıl değişiklikler  yapmalıyım?  Gibi tüm sorulara alanında uzman tedavi ekibimiz son derece açıklayıcı bir şekilde cevaplar vermekte ve hastayı bilgilendirmektedir.

İlginizi Çekebilir !

Her Kilolu Obez midir?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?

Obezite ameliyatı hangi tetkiklerle ve ne kadar sürede yapılmaktadır?   Obezite ameliyatı öncesi yapılan tetkikler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir